10 nga filmat më të mirë për t'u parë në dhjetor

10 nga filmat më të mirë për t'u parë në dhjetor

19:26, 30/11/2023
A+ Aa A-

1. Leave the World Behind

Një familje po kalon pushime të qeta në një shtëpi me qira, kur disa vizitorë të paftuar njoftojnë se botës po i vjen fundi. Ky ishte koncepti i lartë i M Night Shyalaman's Knock at the Cabin, i cili doli në shkurt, dhe është gjithashtu premisa e Leave the World Behind , një tjetër thriller apokaliptik i përshtatur nga një roman. Vjen nga kompania mediatike e Barack dhe Michelle Obama, Higher Ground Productions, ajo paraqet Julia Roberts dhe Ethan Hawke si çiftin e pushimeve dhe Mahershala Ali si njeriun misterioz që shfaqet me vajzën e tij, Myha'la Herrold. A mund t'i besojë njëra familje tjetrës? Filmi është "një nga më të mirët e vitit dhe pa dyshim që do të ngjallë shumë biseda", thotë Kristen Lopez në The Wrap . "Një zbritje prej dy orësh në kaos që është bindëse dhe krejtësisht e tmerrshme... Vetëm mos prisni të flini qetë pasi ta shihni."

Image

2. Rebel Moon

Një dekadë më parë, Zack Snyder paraqiti një koncept për një film Star Wars. Regjisori i 300 dhe Watchmen donte të bënte një epikë të stilit Seven Samurai që do të vendosej në universin e Star Wars, por që nuk do të shfaqte asnjë nga personazhet e njohur. Lucasfilm e refuzoi atë dhe Snyder vazhdoi të krijonte Ligën e Drejtësisë dhe Army of the Dead. Por tani më në fund ai e ka zhvilluar atë hap në operën e tij hapësinore ku luan Sofia Boutella, Djimon Hounsou dhe Charlie Hunnam. Rebel Moon ende duket shumë si Star Wars, por ka universin e vet të veçantë imagjinar që do të zbulohet në disa filma. Dhe jo vetëm filmat. "Ne po bëjmë një podcast narrativ, një libër komik të animuar dhe një seri të animuar," tha Snyder në Total Film . "Ato të gjitha ndodhin përpara ngjarjeve të filmit. Kështu që ju mund të filloni të kuptoni gjerësinë e mitologjisë mbi të cilën ne kemi punuar."

Image

3. Wonka

Paddington 2 është cilësuar si një nga filmat më të mirë familjar të të gjitha kohërave. Tani regjisori i tij, Paul King dhe bashkë-skenari i tij, Simon Farnaby, e kanë kthyer vëmendjen te një personazh tjetër shumë i dashur britanik i librave për fëmijë, Willy Wonka nga Charlie and the Chocolate Factory të Roald Dahl. Në këtë prequel muzikor, Wonka (Timothée Chalamet) me kapele të larta hap dyqanin e tij të parë të ëmbëlsirave, me ndihmën e një Oompa-Loompa të luajtur nga Hugh Grant. King i tha Ben Travisit në revistën Empire se ideja për këtë kast kurioz erdhi nga "kthimi te libri dhe leximi i të gjitha atyre poezive dhe dëgjimi i zërit të tyre si një zë cinik, sarkastik, mizor, qesharak, por i lig, dhe më pas unë tha, "Oh... Kjo është disi si Hugh! Ishte një moment i vërtetë i llambës - ti thua, "Hugh Grant është një Oompa-Loompa! Po të lutem! Gëzuar Krishtlindjet, me një hark mbi të."

Image

4. Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman ishte hiti më i madh i të gjithë filmave të fundit të superheronjve të DC-së, por ka pasur shumë ujë nën urë që nga publikimi i saj në 2018. Universi i DC aktualisht është duke u rindezur, me aktorë të rinj, personazhe të rinj dhe një vazhdimësi të re, kështu që ky vazhdim shumë i vonuar i Aquaman tashmë mund të ndihej si një relike e një epoke të mëparshme. Momoa është rikthyer si Arthur Curry, mbreti i Atlantidës, së bashku me Patrick Wilson si gjysmëvëllain e tij, Amber Heard si të dashurën e tij, Nicole Kidman si nëna e tij dhe Yahya Abdul-Mateen II si armikun e tij kryesor, Manta. Por a do të jenë të interesuar shikuesit, tani që DC e ka lënë pas Arthurin? Regjisori i filmit, James Wan, beson se do ta bëjnë. "Bukuria e këtij filmi, kësaj bote Aquaman, është se, shumë herët, ne gjithmonë kemi thënë se jemi universi ynë i veçantë," i tha ai Clark Collis në Entertainment Weekly . "Pra, ajo që ne bëjmë, në fund të fundit, nuk ndikohet nga të gjitha ato gjëra, nga gjithë ajo zhurmë."

Image

5. The Iron Claw

Në The Iron Claw luajnë Zac Efron, Jeremy Allen White (The Bear) dhe Harris Dickinson (Triangle of Sadness) – jo se do të njihni domosdoshmërisht ndonjë prej tyre. Aktorët normalisht të dobët kanë grumbulluar sasi absurde muskujsh për të luajtur tre anëtarë të familjes së mundjes Von Erich. Vëllezërit Teksas ishin yje në vitet 1980, por kjo biografi, e shkruar dhe e drejtuar nga Sean Durkin (Martha Marcy May Marlene), eksploron pse Von Erichs nuk ishin kurrë larg tragjedisë, edhe kur ata po goditnin kundërshtarët në ring. "The Iron Caw është një nokaut absolut," thotë Scott Menzel . "Një përrallë zemërthyese e maskulinitetit toksik dhe shëndetit mendor. Zac Efron jep një performancë transformuese që është lehtësisht puna e tij më e mirë si aktor. Është tërheqëse, thellësisht emocionale dhe e fuqishme." Lily James luan në rolin e gruas së personazhit të Efron, Kevin Von Erich.

Image

6. American Fiction

Një nga filmat më të vlerësuar të vitit, "American Fiction" luan Jeffrey Wright si një autor që është i lodhur duke u anashkaluar vetëm sepse është me ngjyrë. Për t'i bërë gjërat më zhgënjyese, autorë të tjerë me ngjyrë po marrin shitjet dhe çmimet që ai dëshiron, por vetëm nëse ata shkruajnë rrëfime të dhunshme, mezi shkrim-leximi të jetës së getos. Si një shaka e hidhur, ai e shpërdor atë lloj romani me një pseudonim - dhe befas ai ka një bestseller në duart e tij. Shkrimtari-regjisori i American Fiction, Cord Jefferson, "ka bërë një film të shkëlqyer debutues artistik", thotë Kaleem Aftab i BBC Culture . "Ka ndjesinë dhe tonin e Alexander Payne në më të mirën e tij, ndërsa e gjitha është e nxitur nga performanca e Wright... një film plot të qeshura të jashtëzakonshme dhe vëzhgime të spikatura mbi stereotipet racore."

Image

7. The Boy and the Heron

Hayao Miyazaki është themeluesi i nderuar i kompanisë më të famshme japoneze të animacionit, Studio Ghibli, dhe drejtor i veprave të tilla historike si My Neighbor Totoro dhe Howl's Moving Castle. Tani në moshën 82-vjeçare, ai ka thënë se filmi i tij i fundit, The Boy and the Heron, do të jetë i fundit. Dhe, siç thekson Caryn James në rishikimin e saj të BBC Culture , duket sikur ai ka vendosur të gjitha motivet kryesore nga puna e tij e mëparshme në një kryevepër gjithëpërfshirëse. Duke filluar me bombardimin e Tokios gjatë Luftës së Dytë Botërore, historia zhvendoset fillimisht në fshat dhe më pas në një mbretëri magjike që të kujton Spirited Away. "Ky mund të jetë filmi më i shtrirë dhe magjistar i Miyazaki," thotë James. "Nëse nuk është më mahnitëse e menjëhershme, kjo mund të jetë sepse ai merr kohë për të ofruar botë brenda botëve, shtresa nën shtresa, për të krijuar një përvojë dërrmuese deri në fund."

Image

8. Eileen

Eileen është përshtatur nga romani i vlerësuar me çmime nga Ottessa Moshfegh (e cila bashkë-shkroi skenarin), megjithëse mund ta ngatërroni atë me një film të Alfred Hitchcock bazuar në një roman të Patricia Highsmith. Ndodhet në Masaçusets në vitin 1964. Thomasin McKenzie ka rolin kryesor të një gruaje që jeton me babanë e saj të neveritshëm, alkoolik (Shea Whigham) dhe punon në një burg për shkelësit e rinj. Ajo i mban të mbyllura ëndrrat dhe dëshirat e saj derisa një psikologe bionde magjepsëse (Anne Hathaway) i bashkohet stafit të burgut. Një romancë çliruese lezbike duket të jetë në kartat - por mbani në mend se Eileen është drejtuar nga William Oldroyd, filmi i parë i të cilit, Lady Macbeth, ishte një fabul e errët e epshit dhe vrasjes. "Çfarë thriller psikologjik të çuditshëm dhe magjepsës ka thurur ai," thotë David Rooney në The Hollywood Reporter . “E valëzuar me humor dinake dhe një komandim të guximshëm të tropeve të suspensit klasik Hitchcockian, ky është një origjinal i dredhur dhe magjepsës”.

Image

9. Poor Things

Bashkëpunimi i fundit i Yorgos Lanthimos me Emma Stone ishte The Favorite , një variant shumë i çuditshëm, shumë i vrazhdë dhe shumë qesharak në dramën mbretërore britanike. Por edhe ai film nuk ishte aq i çuditshëm apo aq i ndyrë sa ekipi i tyre i fundit, Poor Things , i cili është përshtatur nga romani fantazi satirik i Alasdair Grey. Stone është në formë gazmore si Bella, një grua që rikthehet në jetë në Londrën viktoriane nga një shkencëtar i çmendur (Willem Dafoe). Pa kujtime të ekzistencës së saj të mëparshme, ajo niset në një turne të trazuar nëpër Evropë, duke thyer zemrat dhe kongreset kudo që shkon. "Asnjë regjisor tjetër i zakonshëm sot nuk po bën filma kaq të guximshëm vizualisht dhe të realizuar në mënyrë të shkëlqyer," thotë Raphael Abraham në Financial Times . "Këtu ai arrin të nxjerrë një vepër të çuditshme qesharake që ofron komente shoqërore pa gërvishtje dhe e bën të pamundurën çuditërisht të besueshme."

Image

10. Anselm

Ditët kanë ikur me kohë kur Hollivudi priste që ne të vendosnim syze 3D sa herë që shikonim një blockbuster të ri. por jo të gjithë kanë hequr dorë nga teknologjia. Një eksponent i mprehtë është Wim Wenders, drejtori i Wings of Desire dhe Buena Vista Social Club. Ai përdori 3D për Pinën, profilin e tij të Pina Bausch, koreografi, dhe tani ai e përdor atë përsëri për të vëzhguar jetën dhe veprën e Anselm Kiefer, artistit gjerman. 3D i lejon shikuesit të shikojnë përreth studiove dhe instalimeve të Kiefer. "Ne jemi të zhytur në mënyrën se si vizitorët do të ishin," thotë Peter Bradshaw në The Guardian , "ndoshta edhe më shumë, pasi kamera është montuar në drone dhe platforma, dhe filmi gjithmonë ju inkurajon të kaloni në modalitetin e katedrales-rubbernecker". Wenders përdor gjithashtu 3D për të rikrijuar fëmijërinë e Kiefer dhe për të hetuar filozofinë e tij. Rezultati, thotë Bradshaw, është "një film jashtëzakonisht i kontrolluar dhe i shprehur dhe serioziteti i tij i lartë për natyrën dhe qëllimin e artit është me të vërtetë gjallërues".

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco