Shteti shqiptar kërkoka një mbret?! Lajmet e rreme në 1923-in

Shteti shqiptar kërkoka një mbret?! Lajmet e rreme në 1923-in

07:42, 27/03/2023
A+ Aa A-

Shteti shqiptar kërkon një mbret?!

Dokumenti që Drejtoria e Arkivave publikon sot është një shkrese e Këshillit të Lartë të Shtetit më 1923 ku ngrihet shqetësimi rreth një artikulli të botuar në mediat “Ingleze” i cili u përhap në të gjithë botën dhe ku thuhej se Shqipëria kërkon një mbret që jo domosdoshmërisht duhet të ketë prejardhje mbretërore.

Ky lajm i rremë e merziti shumë shtetin tonë që kërkoi të bëhej përgenjështrim dhe të merreshin masa sepse lajme të tilla dëmtonin vetë shtetin.
Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco