Cila ishte greva e parë në histori?

Cila ishte greva e parë në histori?

12:01, 17/01/2023
A+ Aa A-

Greva e parë në histori për të cilën ne dimë ndodhi rreth vitit 1150 para Krishtit (disa burime flasin për vitin 1165, të tjera për vitin 1152), në Egjiptin e lashtë. 

Gjatë sundimit të Ramses III, punëtorët e fshatit Deir el-Medinet, të përfshirë në ndërtimin e tempujve të Tebës, kryqëzuan krahët duke thirrur: "Ne jemi tashmë në datën 18 të muajit dhe kemi uri!" 

Në fakt, pakënaqësia kishte shpërthyer për shkak të vonesës së pagesës së bërë në atë kohë për produktet ushqimore, d.m.th., grurë, peshk, bishtajore dhe për shkak të mos dorëzimit të pomadave të nevojshme për t'u mbrojtur nga dielli dhe klima e thatë e shkretëtirës. 

Përballë protestës, zyrtarët e faraonit u përpoqën të arsyetonin duke dhënë shumë premtime, por grevistët kishin kaluar tashmë rrethojat e varrit mbretëror dhe kishin qëndruar të qetë për disa ditë. 

Grevat përfunduan vetëm kur detyrimi u dorëzua plotësisht. 

Që nga ai moment u krijuan organe të reja kontrolli për të siguruar pagën e punëtorëve dhe për herë të parë disa prej tyre kishin për detyrë kontrollin dhe shpërndarjen e racioneve.

Megjithatë, grevat e para të përgjithshme datojnë në epokën moderne, me lindjen e sindikatave të mëdha, dhe pikërisht në fund të shekullit të 19-të. 

Greva e parë e përgjithshme në Itali ishte në shtator 1904.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco