'Irani e do të vdekur'/ A qëndron Teherani pas sulmit ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie?

'Irani e do të vdekur'/ A qëndron Teherani pas sulmit ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie?

21:20, 12/08/2022
A+ Aa A-

Shkrimtari Salman Rushdie, i cili mori kërcënime për jetën e tij nga lideri fetar i Iranit Ayatollah Khomeini në fund të viteve 1980, u sulmua me thikë nga një person i panjohur sot gjatë një ngjarje në shtetin e Nju Jorkut.

Rushdie, 75 vjeç, i lindur në vitin 1947 në Mumbai, Indi dhe një shtetas britanik, do të fliste në një ngjarje në Institutin Chotocqua, rreth 120 kilometra në jug të Buffalo. 

Autori i sulmit u ngjit me shpejtësi në skenë ndërsa Rushdie po prezantohej. 

Në njoftimin e Policisë së Shtetit të Nju Jorkut thuhet se sulmuesi ka goditur me thikë në qafë Salman Rushdie dhe ka sulmuar edhe një person tjetër përpara se të arrestohej nga policia. 

“Më 12 gusht 2022, rreth orës 11 të mëngjesit (me orën lokale), një i dyshuar mashkull doli në skenë dhe sulmoi Rushdie dhe një intervistues tjetër. Rushdie pësoi një plagë të dukshme me thikë në qafë dhe u transportua me helikopter në një spital të zonës. Ende nuk dihet gjendja e tij. Burri tjetër ka pësuar një lëndim të lehtë në kokë”, thuhet në deklaratë. 

Sipas raportimeve të mediave amerikane, një burrë u ngjit papritur në skenën ku Rushdie po përgatitej të mbante një fjalim dhe filloi të godiste me thikë autorin 75-vjeçar, i cili u rrëzua përtokë. 

Autori është arrestuar, ndërsa ende nuk dihet gjendja shëndetësore e Rushdies, i cili është dërguar në spital.

Guvernatori i Nju Jorkut Kathy Hotchul tha pas sulmit të Rushdie se "një oficer policie i shpëtoi jetën".

Ai shtoi se shkrimtari “ka gjithë kujdesin që i nevojitet”.

'Vargjet Satanike', libri i shkruar nga Salman Rushdie, shkaktoi bujë në disa vende të botës myslimane në vitin 1988, pasi u konsiderua se kishte përmbajtje "blasfemuese" dhe u ndalua. Megjithatë, autori, duke qenë një mbrojtës i sinqertë i lirisë së shprehjes, deklaroi se vepra e tij nuk ishte blasfemuese.

Lideri fetar suprem i Iranit, Ajatollah Khomeini, kishte nxjerrë një dekret fetar që bënte thirrje për vrasjen e Rushdie, gjë që shkaktoi një krizë diplomatike globale. Në fakt, për Rushdie ishte ofruar  dhe një shpërblim prej më shumë se tre milionë dollarësh për këdo që arrinte ta vriste.

Linjat e ashpra në Iran ende pohojnë se dekreti i Khomeinit mbetet në fuqi, edhe pse disa qeveri iraniane janë distancuar prej tij.

Më pas, pesëdhjetë e nëntë njerëz u vranë në mbarë botën gjatë protestave dhe trazirave që shpërthyen, duke përfshirë përkthyesit e veprave të tij që u vranë dhe njerëz të tjerë që u vranë gjatë protestave.

Vetë Rushdie ishte fshehur për nëntë vjet, duke marrë kërcënime të përditshme për jetën e tij. Autori kaloi një dekadë nën mbrojtjen britanike pasi u dha fetvaja (e njohur ndryshe si dekreti i Khomeinit) kundër tij, ndërsa në vitin 2012 Rushdie botoi një opus, "Joseph Anton", për fetvanë. Titulli erdhi nga pseudonimi që përdorte kur ishte fshehur.

Salman Rushdie mori nënshtetësinë amerikane në vitin 2016 dhe u vendos në Nju Jork. Ai shpesh ka kritikuar shtypjen në Indinë e tij të lindjes, madje edhe nën sundimin e kryeministrit aktual Narendra Modi.

PEN America, një grup për mbrojtjen e fjalës së lirë, ku Rushdie kishte shërbyer si president, shprehu "tronditje dhe tmerr" për "sulmin e paprecedentë" ndaj një shkrimtari në Shtetet e Bashkuara.

Senatori amerikan Chuck Schumer foli për "një sulm ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit".

Sekretari britanik i biznesit Kwasi Kwarteng shprehu neverinë e tij për sulmin ndaj Salman Rushdie, duke theksuar se "liria e shprehjes është themeli i një shoqërie demokratike".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco