Lajmi i fundit

VIDEO LIVE/ Zjarr në një pallat në Vlorë

FOTO/ Fosilet detare mijëravjeçare në malet e Pogradecit, një thesar

FOTO/ Fosilet detare mijëravjeçare në malet e Pogradecit, një thesar

12:35, 05/07/2022
A+ Aa A-

Malësia e Pogradecit fsheh thesare me vlera natyrore, historike dhe kulturore.

Në degëzimin e Lumit Egnatia, pranë Kanionit të Llëngës në Trebinj të Pogradecit gjenden fosile mijëra e mijëra vjeccare.

Sipas paleontologëve këto janë fosile shumë të lashta detare, të cilat gjenden në Malet e Pogradecit, në një lartësi 900 metra mbi nivelin e detit dhe 91 km nga vija e sotme bregdetare.

Këto fosile tregojnë qartë se deti mijëra vite më parë ka qenë deri aty. Sipas njërës teori për moshën e tokës së vjetër, këto specie gjalluan diku te 500 milion vite më parë. Sipas teorisë tjetër që e jep moshën e tokës diku te 10,000 vjet, ato duhet të kenë gjalluar diku te 6,000 vjet më parë, e pastaj u zhdukën njëherësh me dinozaurët etj. Materiali dhe fotot kortezi e Anri Pashaj.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco