Më 29 qershor 1892 u nda nga jeta në Liban, Vaso Pasha

Më 29 qershor 1892 u nda nga jeta në Liban, Vaso Pasha

06:28, 29/06/2022
A+ Aa A-

Më 29 qershor 1892 është ndarë nga jeta Vaso Pasha, shkrimtar, publicist, poet.

Vaso Pashë Shkodrani ose Pashko Vasa siç e njeh dhe historia ishte shkrimtar, poet dhe publicist i Rilindjes Kombëtare, njofton Drejtoria e Arkivave.

Vaso Pasha u shqua si një nga figurat kryesore të Komitetit të Stambollit për mbrojtjen e Shqipërisë gjatë viteve 1878- 1882.

Gjithashtu njihet si ndër veprimtarët më aktiv të “Shoqërisë së të shtypurit shkronja shqip” më 1879.

Si autor i shumë veprave politike e historike me anë të penës së ai mbrojti çështjen e popullit shqiptar, të drejtën e kombit për të jetuar i lirë dhe i pavarur.

Më poshtë në foto portreti i tij dhe në dokument ju njohim me lajmërimin nga ana e familjes për vdekjen e Vaso Pashës në Liban 1892.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco