Rrapi shekullor mbi 600 vjeçar i Krujës

Rrapi shekullor mbi 600 vjeçar i Krujës

07:26, 27/06/2022
A+ Aa A-

Ekziston një rrap shekullor që mban ende gjallë të kaluarën dhe historinë e vendit. Ndodhet në një prej lagjeve të Krujës dhe ka një moshë mbi 600 vjeçare dhe natyrisht është i mbushur plot histori dhe ngjarje nga më të ndryshmet, njofton Drejtoria e Arkivave.

Nën deget e tij mbeti i vrarë Ballaban Pasha (një luftëtar i shquar i kohës), emrin e të cilit gëzon sot ky rrap.

Rrapi shekullor është një prej 16 Monumenteve të Kulturës në qytetin historik të Krujës dhe duhet listuar pse jo në një nga vendet që duhet vizituar pasi panorama dhe historia që mban të "gdhendur në lëkurë" e bëjnë atë të veçantë.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco