Lajmi i fundit

Krimi në Durrës, Arben Mërkuri u vra brenda dyqanit të tij, autori qëlloi me breshëri kallashnikovi

VIDEO/ Muzeut ‘Marubi’ i shtohet koleksioni fotografik i artistëve të famshëm, pjesë e trashëgimisë kulturore

VIDEO/ Muzeut ‘Marubi’ i shtohet koleksioni fotografik i artistëve të famshëm, pjesë e trashëgimisë kulturore

21:06, 13/05/2022
A+ Aa A-

Koleksioni fotografik i Safet dhe Gjylzade Dokles është bërë pjesë e fondit të Muzeut “Marubi”. 

Përmes këtyre fotografive të rinjtë mund të njohin Shqipërinë e dikurshme.  

Fondit të Muzeut “Marubi” i është shtuar koleksioni fotografik i Safet dhe dhe Gjylzade Dokles, i cili bëhet pjesë e trashëgimisë kulturore kombëtare, me shpresën që brezat e rinj të hulumtojnë nëpër këto shkrepje, për të mësuar më shumë rreth Shqipërisë së dikurshme. 

Në fjalën e saj Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, u ndal te rëndësia që ka ky koleksion fotografik. 

Në përkujtim të 100 vjetorit të lindjes së prindërve, Milaim Dokle, i biri kujton se si i ati e shndërroi shtëpinë në një hapësirë për të prodhuar fotografi.

Drejtor i Muzeut “Marubi” u shpreh, në fund të organizimit se mirëpresin fondet personal të atyre, që kanë kontribuuar në jetën artistike të vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco