Theofan Stilian Noli sot do të ishte 140 vjeç

Theofan Stilian Noli sot do të ishte 140 vjeç

08:54, 06/01/2022
A+ Aa A-

Si sot lindi Theofan Stilian Noli. Më 6 janar 1882 lindi në Qytezë të Trakës Theofan Stilia Mavromati, njohur dhe thjesht Fan Noli.

Siç pohonte në gjallje, prejardhjen e kishte nga qyteza e Kolonjës. Ishte një prej shqiptarëve që bëri "për herë të parë" shumë më tepër vepra se bashkëkohësit e tij: përktheu në shqip shërbesat e Kishës Ortodokse, përktheu kryevepra të letërsisë botërore, shkroi poezi politike, ishte klerik, themelues i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, deputet dhe Kryeministër i Shqipërisë në të njëjtën kohë, etj.

Në foto: Fan Noli, i pari deputet i zgjedhur nga Kolonia e Shqiptarëve të Amerikës në Kuvendin e Shqipërisë. Foto: AQSH.


Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco