Lajmi i fundit

Afera e inceneratorëve/ Klodian Zoto dhe Stela Gugallja shpallen në kërkim ndërkombëtar

Pse gjermanët e festojnë, ditën e parë të shkollës me një kon kartoni

Pse gjermanët e festojnë, ditën e parë të shkollës me një kon kartoni

09:32, 06/12/2021
A+ Aa A-

Përmes luftërave dhe fatkeqësive natyrore, prindërit gjermanë u kanë dhënë fëmijëve të tyre kone të mbushura me ëmbëlsirë për të festuar fillimin e shkollës – dhe për të përcjellë një mesazh çuditërisht të fuqishëm.

Disa muaj para se Jara gjashtë vjeçare të fillonte shkollën në Londër vitin e kaluar, gjyshja e saj në Gjermani filloi t'i maste valixhet e saj. Ajo po planifikonte një surprizë të veçantë për Jarën: një "Schultüte" gjigante ose "kon shkolle", një lloj kaushi të madh kartoni që tradicionalisht u jepet fëmijëve gjermanë që në ditën e parë të shkollës.

Në familjen e Jarës, si në shumë familje gjermane, çdo brez e kishte nderuar këtë traditë, me aq sa mund të mendonin. As pandemia, as çështja praktike se si të transportohej një dhuratë e madhe në Londër, nuk do ta thyente atë zinxhir.

Në pamje, konet e shkollës gjermane janë një dhuratë shumë e thjeshtë: një kon i madh, i dekoruar prej kartoni, i mbushur me ëmbëlsira dhe lodra. Por gjatë dy shekujve të fundit, ata kanë fituar një vend unik në kulturën gjermane, si një e tashme shumë e dashur, thellësisht simbolike nga një brez në tjetrin – që mbart një kuptim të fuqishëm kulturor dhe psikologjik.

Prindërit gjermanë bënin së bashku kone shkollash gjatë dy luftërave botërore, në rrënojat e qyteteve të pasluftës dhe gjatë dekadave kur vendi u nda. Në kohë të mira, konet mbusheshin me ëmbëlsira luksoze; në kohë të këqija, me patate, ose asgjë fare dhe vetë koni do të ishte dhurata. Për shumë gjermanë, ata janë simboli përfundimtar i fillimit të shkollës dhe hyrjes në një fazë të re të jetës.

"Për familjen tonë, fillimi i shkollës nuk është i mundur pa një kon shkolle," thotë Jacqueline, nëna gjermane e Jarës, e cila punon në Londër si trajnere fitnesi. “Nuk mund ta imagjinoj pa një të tillë – është një mënyrë për të ëmbëlsuar ditën e parë të shkollës”.

Në rajonin e saj të lindjes në Saksoni, koni dorëzohet si pjesë e një feste të madhe, me një ceremoni në shkollë dhe një festë në shtëpi. Është diçka që asaj i mungon në Britani: “Këtu, dita e parë e shkollës është vetëm dita e parë e shkollës”.

Pasi Gjermania u nda, familjet vazhduan traditën e konit të shkollës, si këta fëmijë në "sektorin amerikan" të Berlinit në 1952 (Getty Images)

Image

Image


Bettina Nestler, familja e së cilës zotëron Nestler Feinkartonagen, prodhuesi më i madh gjerman i koneve të shkollave, i përshkruan këto festa të hyrjes në shkollë si "si një martesë e vogël". Në Saksoni, ku ndodhet kompania Nestler, ato janë veçanërisht të bollshme dhe të planifikuara deri në një vit më parë. Vetë koni, i njohur në disa rajone si "Zuckertüte" ("koni i sheqerit"), porositet që në janar, për fillimin e shkollës në shtator.

Saksonia, në Gjermaninë lindore, mendohet të jetë vendi ku filloi zakoni i dhënies së konit. Në një nga referencat më të hershme të traditës, djali i një pastori në Saksoni kujton se mësuesi i dha "një kon sheqeri" në ditën e tij të parë në shkollë në 1781. Në ato ditë, konët ishin qese letre të thjeshta dhe të vogla mbushur me rrush të thatë ose fruta të tjera të thata.

Sot, ato mund të shkojnë deri në 85 cm me fotografi makinash, njëbrirësh ose astronautësh, së bashku me dritat LED që ndezin, madje edhe butonat që prodhojnë tinguj ulëritës ose gjëmim kur shtypen. Por nëse është një qese me rrush të thatë apo një super-kon modern, kuptimi thelbësor mbetet i njëjtë.

"Koni i shkollës është një rit tradicional kalimi," thotë Christiane Cantauw, një historiane dhe eksperte e folklorit në Komisionin për Kërkimin e Kulturës së Përditshme në Westphalia, në Gjermaninë perëndimore. “Fëmija po i lë vitet e para dhe po hyn në vitet e shkollës dhe ky fakt merret shumë seriozisht në Gjermani. Dhe tradita e bën të qartë këtë”.

Përveç kësaj, koni shënon një lidhje të re të veçantë: “Përmes kalimit në shkollë, fëmija shkëputet pak nga familja”, thotë Cantauw. "Dhe me zakonin e dhënies së konit, familja krijon një rilidhje dhe përcjell se "po, tani je një fëmijë shkolle, por je ende pjesë e familjes sonë. Ne ju mbështesim dhe ju shoqërojmë në këtë rrugë të re". ashtu si kemi bërë më parë'".

Ajo e krahason zakonin me ritet e tjera të kalimit si ceremonitë e diplomimit apo dasmat, që ekzistojnë në të gjithë botën: "Komuniteti thotë qartë, 'Ok, të gjithë e kemi kuptuar, ju ende na përkisni, por tani keni këtë rol të ri".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco