Gruaja, poezi në pikturat nudo, Gazmend Leka: Krijova Afërditën primitive të kohëve moderne

Gruaja, poezi në pikturat nudo, Gazmend Leka: Krijova Afërditën primitive të kohëve moderne

17:30, 26/10/2021
A+ Aa A-

“Kaloi një grua” është ekspozita e fundit e piktorit dhe profesorit Gazmend Leka, çelur në galerinë FAB.

Një grua që hera-herës u afrohet perëndive, pa tentuar të mitizohet, vjen ashtu qartë si drita në 15 tablotë në vaj e 13 vizatime, për të himnizuar të bukurën tokësore, gruan-poezi, atë që adhurojmë çdo ditë pa truket e make up-it, atë që është fillesa e gjithçkaje, nga lind dhe merr krahë një jetë.

Në një intervistë për Syri Tv, profesor Gazmend Leka rrëfen se si erdhën te shpirti i tij i ndjeshëm këto punime.

  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco