Një kodik muzikor në arkivën shqiptare

Një kodik muzikor në arkivën shqiptare

07:10, 26/10/2021
A+ Aa A-

Një kodik muzikor gjendet në fondet e AQSh.

Kodiku përmban tekstin e Triodit dhe Pesëdhjetores, muzikë bizantine, është dorëshkrim në letër, ka 102 fletë, është prodhuar në mes të shek. XIX, ka përmasa 230 x 160 mm.

Kopisti është anonim. Siç thotë shënimi në anën e brendshme të kapakut të kodikut, ka qenë pronë e të Përndershmit priftit Mihal Jorgo Vutziani.

Shënimi i përket 6 marsit të vitit 1879. Në materialin mështjellës të vendosur nga AQSh është shënuar “Serafin Xhuveri, 1983”, me gjasë data e dhurimit apo shitjes së kodikut në AQSh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco