Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump, reagon Berisha: Solidaritet të plotë timin dhe të PD për familjen e presidentit dhe republikanët

Kush është Helen Margaret Kelly, e njohur edhe si Princesha Vlora e Shqipërisë?!

Kush është Helen Margaret Kelly, e njohur edhe si Princesha Vlora e Shqipërisë?!

08:59, 23/10/2021
A+ Aa A-

Nga Sokol Neçaj

Helen Margaret Kelly (1884 - 2 gusht 1952), e njohur edhe si Princesha Vlora e Shqipërisë.

Ajo ka lindur në 1884.

Ishte mbesa e Eugene Kelly, një bankier i pasur.

Më 1 dhjetor 1901, ajo u martua me Frank Jay Gould, me të cilin kishte dy vajza binjake.

Më 20 qershor 1917 ajo u martua për herë të tretë me Princin Nuredin Vlora (që i përkiste dinastisë shqiptare Vlora), ata u divorcuan në vitin 1922.

Në Shqipëri njihej me emrin Princesha Vlora.

Helen u martua për herë të katërt, me 4 janar 1926, me Oscar M. Burke, president i Manhattan Soap Company.

Ajo vdiq më 2 gusht 1952, në Francë.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco