Mbahen 'Çmimet Indromeno' në Shkodër, kujt ju besua çmimi i parë?

Mbahen 'Çmimet Indromeno' në Shkodër, kujt ju besua çmimi i parë?

12:36, 21/10/2021
A+ Aa A-

Në mjediset e galerisë së arteve në Shkodër u zhvillua ceremonia për dhënien e Çmimit "Idromeno."

Një konkurs i cili ka për qëllim të promovojë artistët e rinj mbi idetë dhe qasjet e reja artistike të cilat kanë prirje për të analizuar një aktualitet dinamik, socio-politik, shqiptar.

Çmimi "Idromeno" u fitua nga një video mesazh nga Jonian Bisaj dedikuar tragjedisë së Otrantos.

Një tragjedi e cila ka në thelb arratisjen nga realiteti dhe kërkimin e drejtësisë.

Konkursi përfshiu një gamë të gjerë veprash të konvertuara në një gamë të gjerë mediumesh si video, fotografi, pikturë dhe instalacion.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco