Kafe Shqeto/ 'Vera Andrron detin', filmi kosovar rrëmben 2 çmime në Venecia

Kafe Shqeto/ 'Vera Andrron detin', filmi kosovar rrëmben 2 çmime në Venecia

14:35, 14/09/2021
A+ Aa A-

‘Vera andrron detin’ ka shkëlqyer ne festivalin e filmit në Venecia duke rrëmbyer dy çmime të rëndësishme, ‘Çmimin gjithëpërfshirës ‘ dhe ‘Autoret gra nën 40 vjeç’.

Pavarëisht konkurrencës së madhe filmi i realitet të një gruaje shqitare nuk kaloi pa u vlerësuar jo me një, por me disa çmime.

Në thelb të filmit qëndron historia e Verës e njegruaje shqiptare e cila pas vetëvrsjes së burrit, e shkruar nga Dorentin Basha, ndërsa regjia i është besuar Kaltrina Krasniqit.

Një grua në luftë me realitetin tregon konkretisht roli i Verës në film.

Nq film gjithashtu luajnë: Teuta Hajdini Jegni, Alketa Syle, Rrefret Abazi, Astrit Kabashi, Arona Zyberi Aurita Agushi, Ilire Vinca, Xhevat Qorraj, etj. Producent: Shkumbin Istrefi.

Filmi është bashkëprodhim në mes të Kosovës (Puntoria Kreative Isstra, Vera Films), Maqedonisë së Veriut (Dream Factory) dhe Shqipërisë (Papadhimitri Productions) i mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës, Agjencia e Filmit e Maqedonisë së Veriut dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë.

E ftuar në Kafe Shqeto në Syri Tv, regjisorja Kaltrin Krasniqi ndër të tjera u shpreh: “Ne nuk shkuam me pretendime sepse Festivali i Venedikut është një ndër festivalet më të mëdha në botë dhe ne u befasuam këndshëm kur morëm dy çmimet dhe pse ne ishim të gëzuar edhe për pjesëmarrjen.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco