Marie Gusho: Ju tregoj marrëdhëniet e Lasgushit me Çabej, Zhejin dhe Kutelin

Marie Gusho: Ju tregoj marrëdhëniet e Lasgushit me Çabej, Zhejin dhe Kutelin

22:28, 27/07/2021
A+ Aa A-

Në A-Show me gazetarin Adi Krasta, vajza e dytë e poetit Lasgush Poradeci, Marie Gusho, tregoi edhe për marrëdhënien e veçantë që babai i saj kishte me disa nga personalitetet më të mëdha të letrave shqipe.

‘Lasgushi ka shkruar në ditar: ‘Petro Zheji më do’. Ishin shumë të ngjashëm në personalitet.

Lasgushi me Çabejn kanë qenë shumë shokë, janë dashur shumë.

Çabej tha se Lasgushi është një poet që Shqipëria do t’ja falë botës.

Mitrushi me babain ishin komshinj në Pogradec.

Kishin marrëdhënie shumë të thellë dhe të veçantë

Lasgushi nuk ishte një burrë i lehtë, kishte shumë sens humori.

Kurrë s’i kam parë mamin dhe babin të qeshin me të madhe.’

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco