VIDEO/ Muzika në zi, ndahet nga jeta këngëtari i famshëm grek

VIDEO/ Muzika në zi, ndahet nga jeta këngëtari i famshëm grek

12:48, 19/07/2021
A+ Aa A-

Muzika greke në zi! Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare Tolis Voskopulos, legjenda e pentagramit.

I papërsëritshmi Tolis Voskopulos është përballur me disa probleme shëndetësore kohët e fundit dhe fatkeqësisht nuk arriti të dilte fitues.

Kush ishte Tolis, kengetari legjendar

Ai lindi më 26 korrik 1936 në Pire (Kokkinia). Ai ishte fëmija i dymbëdhjetë i familjes Voskopulos (kishte 11 motra). Voskopulos bëri debutimin e tij në teatër në moshën 18 vjeç, me regji të Thanos Traga, në 1963, dhe bëri debutimin e tij në film.

Ai hyri në diskografi me këngën ‘Hap pas hapi’ nga kompozitori i paharruar Lykourgos Markeas. Krijimi i tij në pentagram erdhi me Agoninë në vitin e rëndësishëm 1968 (përbërja e George Zambeta) e cila për një kohë shumë të shkurtër tejkaloi 300,000 shitje, një numër i pakapshëm për atë kohë.

Këngëtari pati një sërë bashkëpunimesh mbresëlënëse, duke interpretuar këngë nga Giorgos Zambetas, Mimi Plessas, Akis Panos, Thanasis Polykandriotis, Marios Tokas, Giannis Parios, Giorgos Katsaros, Costas Virvos, Phoebus dhe shumë të tjerë. Bashkëpunimi i tij me Stratos Dionysiou hyri në histori.

Këngë të suksesshme si ‘Dy zemra’, ‘Hëna është mbi mua’, ‘Por unë e dua një’, ‘Dhe ti do të largohesh’, ‘Thika dhemb ëmbël’, ‘Burrat nuk flasin shumë’, ‘Shëndet të mirë për të e saj ‘‘, ‘Vëllezërit e mi, endacakë, zogj’, ‘Të papërsëritshëm’, ‘Para se të humbet ëndrra jonë’, ‘Rryma e Dallëndysheve’, ‘Ciganët për hatrin tuaj’, ‘Pleshtat në veshët e mi’, ‘Dashuria më detyrohet një jetë dashurie’ dhe sa të tjerë, të gjithë ishin të preferuar, madje edhe nga ata që nuk e donin Voskopulos.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco