Përkujtohet poeti martir Genc Leka, pushkatuar më 17 korrik 1977

Përkujtohet poeti martir Genc Leka, pushkatuar më 17 korrik 1977

07:11, 17/07/2021
A+ Aa A-

PĂ«rkujtohet sot poeti martir Genc Leka (23 mars 1941 - 17 korrik, 1977)

Poezia e fundit
O hënë, pse dole, moj, kaq e trishtuar,
Mos vallë për mua po mban zi? 


..
ǒmë fsheh ashtu me sy të lotuar,
Mos m’u sos jeta dhe unĂ« s’e di?
Po dhe nĂ« vdeksha, jeta s’ka tĂ« mbaruar
Dhe pse sot po shkruaj të fundmen poezi.
(Shkruar në gusht 1976, pak ditë para arrestimit që i mori jetën)

Genc Leka ishte mĂ«sues dhe poet, i pushkatuar nĂ« kohĂ«n e regjimit komunist. Lindi mĂ« 23 mars 1941 nĂ« fshatin BĂ«rzeshtĂ« tĂ« rrethit tĂ« Librazhdit. MĂ«simet e para i mori nĂ« fshatin e lindjes. Mes viteve 1959-1962 studioi nĂ« ShkollĂ«n Pedagogjike tĂ« Elbasanit dhe pastaj mĂ« 1960-61 e emĂ«ruan mĂ«sues nĂ« Zdrajsh, nĂ« krahinĂ«n e ÇermenikĂ«s. NĂ« vitet 1967-68 shĂ«rbeu ushtar, pranĂ« CĂ«rrikut.

Prej vitit 1959 ishte vĂ«nĂ« nĂ« pĂ«rpunim nga organet e Sigurimit. U arrestua mĂ« 31 gusht 1976 dhe pas njĂ«mbĂ«dhjetĂ« muaj torturash nĂ« hetuesinĂ« e Librazhdit, u akuzua pĂ«r “sabotim dhe agjitacion e propagandĂ«â€. Me vendimin nr. 45 mĂ« 16 qershor 1977 dĂ«nohet me pushkatim bashkĂ« me kushĂ«ririn e tij poet Vilson Blloshmi. Pas njĂ« kĂ«rkese pĂ«r falje, mĂ« 16 korrik 1977 Presidiumi i Kuvendit Popullor njoftoi refuzimin e faljes sĂ« jetĂ«s.

U ekzekutua bashkĂ« me kushĂ«ririn e tij, Vilson Blloshmin, mĂ« 17 korrik tĂ« vitit 1977, nĂ« vendin e quajtur “PĂ«rroi i Firarit”. MĂ« 1994, Presidenti i RepublikĂ«s i akordoi dekoratĂ«n“Martir i DemokracisĂ«â€.

NjĂ« vit mĂ« vone emri i ti iu vu njĂ« prej shkollave 9 vjeçare tĂ« Librazhdit. NĂ« vitin 2009, nĂ«n kujdesin e MinistrisĂ« sĂ« Turizmit, KulturĂ«s, RinisĂ« dhe Sporteve u botua vepra e tij e plotĂ«. NĂ« vitin 2010 Presidenti i RepublikĂ«s i akordoi dekoratĂ«n “Nderi i Kombit”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco