Gjirokastra sot, 16 vjet në UNESCO

Gjirokastra sot, 16 vjet në UNESCO

09:53, 15/07/2021
A+ Aa A-

Gjirokastra mbush sot 16 vjet nga pranimi i në listën e pasurive botërore të UNESCO-s

Falë listimit në UNESCO, qyteti ka mundur të ruajë më së miri gjithë arkitekturën e ndërtesave me vlera të jashtëzakonshme universale për të cilat u mor në mbrojtje.

Sot qyteti jo vetëm e ka të shenjtë pjesën muzeale, por ka nisur të ruajë dhe pasurinë jo materiale, traditat, kostumet, muzikën popullore, kulinarinë.

Image

Image

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco