Origjina e shqiptarëve: Reagimi i Ismail Kadaresë në 1989 ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç

Origjina e shqiptarëve: Reagimi i Ismail Kadaresë në 1989 ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç

08:11, 20/06/2021
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Monde Diplomatique” ka botuar, nĂ« tetor tĂ« 1989, reagimin e shkrimtarit tĂ« madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç mbi origjinĂ«n e shqiptarĂ«ve, tĂ« cilin, Aurenc Bebja, nĂ«pĂ«rmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellĂ« pĂ«r publikun shqiptar : 

Origjina e shqiptarëve

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare jep disa detaje mbi origjinĂ«n e shqiptarĂ«ve pasi lexoi artikullin e z. Vuk Drashkoviç mbi “marrĂ«dhĂ«niet serbo-shqiptare”, i cili u botua nĂ« numrin tonĂ« tĂ« prillit tĂ« kaluar :

UnĂ« thjesht dua tĂ« ndalem nĂ« kĂ«tĂ« fragment tĂ« z. Vuk Drashkoviç “AsnjĂ« shkencĂ«tar serioz nĂ« botĂ« nuk e mbĂ«shtet pohimin e nxjerrĂ« nga Tirana dhe Prishtina (kryeqyteti i KosovĂ«s) pa asnjĂ« provĂ« mbĂ«shtetĂ«se, sipas sĂ« cilĂ«s ilirĂ«t janĂ« paraardhĂ«sit e shqiptarĂ«ve.”

Me sa duket z. Vuk Drashkoviç duke besuar se njohja e botës fillon dhe mbaron në këtë vepër, injoron ose mbyll sytë për të mos parë, se shqiptarët, nën emrin e shqiptarëve, dhe një nga qytetet e tyre, Albanopolis, përmenden që në shekullin e dytë në shkrimet e Ptolemeut.

Aq më pak është i vetëdijshëm se autoritetet më të mëdha shkencore të botës kanë folur për autoktoninë dhe origjinën ilire të shqiptarëve. Unë do të citoja ndër të tjerët gjermanët Gottfried Leibniz (1705), Johann Thunmann (1774), Ritter von Xilander (1835), Franz Bopp (1850), Jakob Fallmerayer (1857), J. von Hahn (1870), Paul Kretschner (1896), Norbert Jokl (shek. XX), Maximilian Lambertz (shek. XX) etj., Për të vazhduar me anglezët William Leak dhe Stewart Mann, danezin Holger Pedersen, italianin Angelo Masci, austriakët G. Mayer, H. Olberg dhe R. Solta, francezin A. Ducellier dhe shumë të tjerë, për të arritur te kroatët Milan Sufflay (Shuflaj) dhe Radoslav Katiçiç dhe jugosllavi Aleksandër Stipceviç.

Por z. Drashkoviç pretendon (mendon) se ka zbuluar nĂ« EnciklopedinĂ« Sovjetike njĂ« studiues azerbajxhanas, R. B. Gueiouchev, i cili mbĂ«shtetet nĂ« njĂ« tezĂ« tĂ« vjetĂ«r, nĂ« asnjĂ« mĂ«nyrĂ« shkencore, por letrare dhe fantazuese, e hedhur poshtĂ« prej kohĂ«sh, sipas sĂ« cilĂ«s, meqenĂ«se ekziston nĂ« Kaukaz njĂ« vend i quajtur AIbania, thuhet se shqiptarĂ«t janĂ« prej andej./ (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco