Lajmi i fundit

Adi Krasta në 'A Show'

Tetor 1886: Kënga e shitësit të misrave nga Prizreni, në rrugicat e errëta të Kostandinopojës

Tetor 1886: Kënga e shitësit të misrave nga Prizreni, në rrugicat e errëta të Kostandinopojës

07:49, 08/05/2021
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë.

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një djalosh 17 vjeçar nga Prizreni me emrin Osman Mustafa, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Këngë popullore nga Konstandinopoja dhe Arkipelagu

I. – Kënga e shitësit të misrave

ImageImageImageImageImageImageImageImage

 Marre nga (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco