Jeta artistike e Guljem Radojës përmes fotografive

Jeta artistike e Guljem Radojës përmes fotografive

11:40, 05/05/2021
A+ Aa A-

Ditën e sotme aktori i njohur shqiptar Guljem Radoja ndërroi jetë në moshën 75 vjeçare.

Aktori ishte infektuar me COVID-19 dhe prej një muaji ai ishte i shtruar në spitalin e Durrësit dhe më pas tek ‘Shefqet Ndroqi’ ku dhe ndërroi jetë.

Guljelm Radoja lindi më 2 korrik të vitit 1945 në qytetin e Shkodrës.

Ndër interpretimet e tij në teatër përmendet për rolet në dramat “Bourgeois Wedding” e Bertold Brehtit, “Me syrin e një klouni” e Heinrich Bellit, “Trojanët” e Vasilis Theodoropulosit e tjera.

Në kinematografi ai ka luajtur më shumë se 30 role. Roli i i tij i parë ishte ai i inxhinierit të pyjeve në filmin “Gjurma” në vitin 1970.

Ai më pas ka luajtur edhe një varg rolesh tjera si ai i Tenente Gruabardhit në filmin “Në fillim te verës” në vitin 1975, roli i Stefan Bardhit në filmin “Mësonjëtorja” në vitin 1979, roli i Petro Nini Luarasit në filmin “Kush vdes në këmbë” në vitin 1984, roli i priftit në filmin “Kthimi i ushtrisë së vdekur” në vitin 1989, roli i prokurorit në filmin “Kolonel Bunker” në vitin 1998, e tjera.

Për meritat e tij artistike Guljelm Radoja është nderuar me titullin “Artist i Merituar”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco