1 Maji i Punëtorëve dhe kohët e parakalimeve

1 Maji i Punëtorëve dhe kohët e parakalimeve

10:23, 01/05/2021
A+ Aa A-

Në 1889, Kongresi i Internacionales së dytë vendos që duke filluar nga viti 1890, 1 Maji të shpallet Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve në përkujtim të protestave në Çikago në vitin 1886.

Në këtë fotografi që ruhet në Fototekën e AQSH-së, janë punëtorë dhe qytetarë në parakalimet e përvitshme që gjatë periudhës së komunizmit, bënin para drejtuesve të kohës.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco