FOTO/ Të rinjtë e Pakistanit ribëjnë serialin 'Ertugrul' me mjetet e veta

FOTO/ Të rinjtë e Pakistanit ribëjnë serialin 'Ertugrul' me mjetet e veta

10:10, 01/04/2021
A+ Aa A-

Një grup të rinjsh nga lugina Swat e Pakistanit ka filluar xhirimin e një filmi amator, të frymëzuar nga seriali popullor turk "Diriliş Ertuğrul" (Ringjallja Ertugrul), duke përdorur mjetet e veta.

Të rinjtë, të moshës midis 15 dhe 26, vendosën të xhironin filmin në fshatin Odigram në Swat, nga dashuria për serialin.

Ata deri më tani e kanë mbështetur xhirimin me interpretime të veta dhe mundësi të kufizuara.

Grupi tashmë ka publikuar disa pjesë nga filmi në kanalin e vet në YouTube, zyrtar Noor baas. Ata po planifikojnë të publikojnë të gjitha episodet pas Fitër Bajramit me titullin "Ertugrul Pakistani".

Të rinjtë shesin sende të ndryshme, duke përfshirë shpata, sëpata, xhaketa dhe barka (një lloj kapele tradicionale turke), të cilat ata filluan të prodhonin pasi u ndikuan nga "Ringjallja Ertugrul". Dyqani i tyre në Swat ka marrë porosi nga India dhe Afganistani. Ata i kanë përdorur të ardhurat nga dyqani i tyre për të mbuluar kostot e "Pakistanit Ertugrul".

Njerëzit në Swat ishin mësuar ta shihnin grupin e ri të veshur me kostume të "alpit", luftëtarëve të guximshëm turq dhe të mbanin flamujt e fisit Kaji, i cili vazhdoi të ndërtonte Perandorinë Osmane.

Duke folur për Anadolu Agency (AA), të rinjtë pakistanezë treguan pse vendosën të xhironin serialin dhe ndanë përvojat e tyre gjatë xhirimeve.

Nxënësi i shkollës së mesme Muhamed Abas, i cili luan Ertugrul Ghazi, babait të themeluesit të Perandorisë Osmane, Osman I në “Pakistani Ertugrul”, tha, “Ne vendosëm të xhironim serialet tona pasi pamë 'Diriliş Ertuğrul' dhe na bëri shumë përshtypje ”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco