Sot Dita e Evolucionit, dita kur u botua 'Prejardhja e llojeve' e Darvinit

Sot Dita e Evolucionit, dita kur u botua 'Prejardhja e llojeve' e Darvinit

10:44, 24/11/2020
A+ Aa A-

Në 24 nëntor të vitit 1859 u botua vepra e Çarls Darvinit “Prejardhja e llojeve”. Në nderim dhe kujtim të kësaj vepre madhore në historinë e shkencës festohet Dita e Evolucionit në mbarë botën.

Rëndësia e teorisë së evolucionit me anë të mekanizimit të seleksionit natyror qëndron në faktin se kjo teori arrin të shpjegojë mënyrën se si janë formuar përshtatjet ndër organizmat e gjallë dhe procesin e llojformimit.

Si pohonte dikur biologu i mirënjohur Th. Dobzhanksi “Asgjë në biologji nuk ka kuptim veçse në dritën e evolucionit”.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco