VIDEO/ 30 vjet më parë, kur u hap Xhamia e Plumbit në Shkodër

VIDEO/ 30 vjet më parë, kur u hap Xhamia e Plumbit në Shkodër

10:28, 16/11/2020
A+ Aa A-

U mbushën sot, 30-vjet nga rihapja e Xhamisë së Plumbit në qytetin e Shkodrës, njoftoi Komuniteti Mysliman.

Më 16 nëntor të vitit 1990, Hafiz Sabri Koçi mbajti hutben e parë të kësaj ngjarjeje të shënuar për besimtarët myslimanë para 50 000 të pranishmëve. E para xhami e hapur pas rënies së sistemit komunist në vendin tonë, ishte simbol i rifillimit të aktivitetit dhe veprimtarisë fetare, fillimisht në fshatrat përreth saj e më pas në të gjithë Shqipërinë.

Për më tepër, KMSH fton të shihen pamjet ekskluzive!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco