Opera Kombëtare e Greqisë kremton 80-vjetorin e 'Madama Butterfly' me zërin e Ermonela Jahos

Opera Kombëtare e Greqisë kremton 80-vjetorin e 'Madama Butterfly' me zërin e Ermonela Jahos

10:04, 21/10/2020
A+ Aa A-

Opera Kombëtare Greke rikthehet me një prodhim disi të zvogëluar të "Madama Butterfly" të Giacomo Puccini dhe me një orkestër të reduktuar.

Sidoqoftë, ky prodhim ende përfshin skenën mbresëlënëse të prodhimit historik të Operas Greke të vitit 2013, drejtuar nga argjentinasi Hugo De Ana, i cili gjithashtu ka projektuar skenat dhe kostumet mahnitëse.

Cio-Cio-san luhet në mënyrë alternative nga tre yje: Ermonela Jaho, Cellia Costea dhe Kristine Opolais kurse togeri F.B. Pinkerton nga Gianluca Terranova dhe Dimitris Paksoglou.

Shfaqjet në skenën e Qendrës Kulturore të Fondacionit Stavros Niarchos të Operës Kombëtare Grekë nisën më 14 tetor dhe vazhdojnë më 23, 25 dhe 30 tetor dhe 1, 8 dhe 15 nëntor.

Opera Kombëtare Greke zgjodhi të vinte në skenë operën tani për të shënuar 80-vjetorin e premierës historike të “Butterfly” në skenën e vet, që u shfaq për herë të parë në 25 tetor 1940, tre ditë para fillimit të luftës greko-italiane.

Vendet e lira janë të kufizuara për shkak të rregulloreve shëndetësore dhe mund të rezervohen në internet në nationalopera.gr.

Opera Kombëtare Greke kthehet me një prodhim të zvogëluar të "Madama Butterfly" të Giacomo Puccini, me një orkestër të reduktuar që luan instrumentet e Ettore Panizza.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco