Vida Goldstein, gruaja me karrierë politike të jashtëzakonshme

Vida Goldstein, gruaja me karrierë politike të jashtëzakonshme

12:06, 15/10/2020
A+ Aa A-

Gratë australiane nuk ishin të parat që fituan të drejtën e votës në zgjedhjet nacionale.

Ky dallim historik- botëror i përket Zelandës së Re.

Gratë e këtij vendi në 1902 fituan dy të drejta:1.për të votuar dhe 2. të kandidonin për zgjedhjet për në parlament.

Tre gra austrialiane e shfrytëzuan shpejt këtë mundësi.

Nellie Martel dhe Mary Bentley nga Uellsi i Ri Jugor u bashkuan me Vida Goldstein nga Victoria si kandidate në zgjedhjet federale të vitit 1903.

Tani dihet shumë pak për Martel dhe Bentley, por kontributi i Goldstein në politikë është përkujtuar në studime të shumta shkencore, teza, ese, kapituj librash dhe shënime të enciklopedisë.

Një biografe e aftë dhe fituese e çmimeve, shkrimtarja Jacqueline Kent sjell me entuziazëm përpjekjen e saj për të kuptuar karrierën e jashtëzakonshme politike të Vidës dhe zhgënjimet e saj në biografinë e saj të re.

Goldstein qëndroi pesë herë për zgjedhje në parlamentin federal dhe pësoi pesë humbje.

Në tregimin e Kentit, historia e Vidës është përshtatur nga fati i Gillard.

Ka referenca të rregullta për përvojat e Gillard dhe gjykimet e politikanëve si Julie Bishop dhe Sarah Hanson-Young.

Kështu biografia e Vidës bëhet një histori e vazhdimësisë, sesa e ndryshimit, me Vidën akoma "një grua për kohën tonë".

Në 1902, Goldstein përfaqësoi gratë "australiane" në Konferencën e Parë Ndërkombëtare të Gruas për Votimin në Uashington, DC.

Megjithatë Spence, e cila i parapriu Goldstein në rolin e saj informal si ambasadore për gratë australiane në Ekspozitën Kolumbiane të Botës në Çikago në 1893 dhe nisi një turne leksionesh, i ofroi pasardhëses së saj një listë të gjatë të kontakteve dhe këshilla të dobishme.

Scott, Spence, Goldstein dhe të tjerë të brezit të tyre ishin mbrojtës të fortë të politikës jopartiake për gratë, të bindur se ato duhet të shmangnin dominimin mashkullor të partive të vendosura politike.

Lidhjet e tyre të forta ndërkombëtare përforcuan politikën e identifikuar nga gruaja.

Por, a do të votonin gratë?

Ndërsa ishte në Boston në 1902, duke u dhënë leksione një sërë grupeve të grave, Goldstein takoi një feministe të ndritur, Maud Wood Park, të cilën e ftoi në Australi.

Kur Goldstein priti Parkun dhe shoqen e saj Myra Willard në Melburn në 1909, ajo e prezantoi ata me kryeministrin e ardhshëm australian Andrew Fisher dhe me gratë Laburiste në një parti çaji në Shtëpinë e Parlamentit. 

I zgjedhur në qeveri në vitin 1910, në një fitore historike të ndihmuar nga një votë e fortë e grave, Fisher iu përgjigj lobimit nga gratë Laburiste.

Në Epilog, ajo vëren se në Mbretërinë e Bashkuar  dhe SH.B.A., Nancy Astor dhe Jeanette Rankin u zgjodhën shpejt në parlament dhe Kongres.

Ndërsa në Australi, Dorothy Tangney dhe Enid Lyons duhej të prisnin deri në vitin 1943 për të fituar vende në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve.

Mjerisht, seria e humbjeve elektorale të Vida Goldstein si një kandidate grua jo-partiake dhe strategjia e saj politike për të kërkuar pushtetin si një "grua kandidate e pavarur" do të jepte shembullin më bindës për gratë që marrin pjesë sot në politikë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco