Zbulohet Abetarja që Sami Frashëri ia dhuroi Sulltan Abdyl Hamitit II

Zbulohet Abetarja që Sami Frashëri ia dhuroi Sulltan Abdyl Hamitit II

14:48, 28/09/2020

Nga arkivat osmane në Stamboll, për të cilat me të drejtë besohet se gjenden miliona dokumente nga më të ndryshmet për shqiptarët, është nxjerrë një zbulim i jashtëzakonshëm, i cili mund të ndryshojë këndvështrimin e deritanishëm historike/

Bëhet fjalë për zbulimin e Abetares së parë shqipe në Stamboll, Abetare të cilën dijetari i madh shqiptarë Sami Frashëri ia kishte dhuruar Sulltanit Osman Abdyl Hamitit të Dytë.

Abetarja mban vitin e botimit 1879. Abetarja e gjetur në arkivat e Stambollit është përgatitur nga historiania Muzejene Miftari. RTK njofton se një dokumentar  nga gazetarja Mimoza Elezi hedh dritë mbi detajet e këtij zbulimi të jashtëzakonshëm dhe me ndikim për historinë shqiptare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Geni30/09/2020 12:51

Shkronjat te shkruara dhe me germa latine dhe pak me greke.Kush njeh alfabetin grek e kupton mire ca shkruhet.Gje e mrekullueshme.

Shto koment

Denonco