Meta vlerëson Avni Rustemin me Dekoratën e Flamurit Kombëtar

Meta vlerëson Avni Rustemin me Dekoratën e Flamurit Kombëtar

12:44, 22/09/2020

Presidenti Ilir Meta i ka dhënë sot Avni Rustemit pas vdekjes, dekoratën më të lartë të vendit, "Dekoratën e Flamurit Kombëtar", në 125-vjetorin e lindjes së Heroit të Popullit.

"Me rastin e 125-vjetorit të lindjes, në vlerësim dhe mirënjohje të thellë për aktin e Tij të lartë patriotik, që kreu 100 vjet më parë, - shkruan Meta në Fb, -  duke asgjësuar armikun kryesor të brendshëm, që mbante peng procesin e rivendosjes se Pavarësisë e të sovranitetit të shtetit shqiptar të shpallur nga Ismail Qemali, kam sot nderin dhe privilegjin të vlerësoj Heroin e Popullit, Avni Rustemi, me Dekoratën e Flamurit Kombëtar, më të lartën e Republikës.

Akti i tij burrëror dhe mbrojtja dinjitoze e çështjes shqiptare në gjyqin historik të Parisit, patën një jehonë të gjerë ndërkombëtare dhe u bënë burim frymëzimi për qëndresën mbarë shqiptare kundër pushtuesve të huaj dhe bashkëpunëtorëve të tyre, gjë që u manifestua në Luftën Kombëtare të Vlorës."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku24/09/2020 00:33

Përse nuk botoni komentet që nuk ju pëlqejnë, pastaj akuzoni qeverinë për çensurë? Ja komenti që nuk keni botuar: Rekomandoj ish komunistëve dhe këlyshave të tyre, Ilir Meta, Spartak Ngjela, Sali Berisha, Petrit Vasili dhe companisë së tyre të majtë të lexojnë librin: Shqipëria e Viteve 1878-1928 Roli i elitës politike. Autor Historiani i arshivave (jo i politikës) Xhaferr Sadiku. Pastaj të vazhdojnë, po patën sadopak ndershmëri intelektuale, të njollosin emrin e Esad Pashë Toptanit, heroit të Shkodrës... Renditi Shqipërinë në krah të Antantës, duke siguruar njohjen e saj në konferencën e paqes me kufijtë e 1912. E vranë me vrasës me pagesë dhe e shanë vetëm komunistët që bënin politikën e Moskës në Shqipëri. Vazhdojnë e shajnë vetëm komunistët dhe ish komunistët, duke injoruar të vërtetat historike arshivore, jo ideollogjike. Me dokumenta është e vërtetuar kush e armatosi dorën e killerit me pagesë, kriminelit Avni Rustemi. Mbrojtja e kriminelit u organizua nga komunistët francezë nën ndikimin e komunistëve rusë. Ishte kjo linjë që përfundoi me grushtin e shtetit komunist në qershor 192. Rikthimi i Zogut zbuloi 300 mijë stërlinat (një shifër marramendëse për kohën) që Zinovievi i Leninit i dërgoi Nolit dhe kriminelëve të tij komunistë për të realizuar reformat komuniste në Shqipëri. Eshtë turp i kombit shqiptar që edhe 30 vite mbas ngordhjes së komunizmit gjakatar, këlyshët e tij të vazhdojnë të shtrembërojnë historinë në favor të ideollogjisë. Një personazh si Ilir Meta president është obobobobobo. Ti na qënke komunist ore presidenti i emëruar nga i biri i kristaq kriminelit ... sa çudi e madhe!!!

Fred GjOKA22/09/2020 15:19

Avni Rustemi..? Një Zani i viteve 30....

Shto koment

Denonco