Ekspozohen 100 Abetare të gjuhës shqipe, që nga ajo e Veqilharxhit

Ekspozohen 100 Abetare të gjuhës shqipe, që nga ajo e Veqilharxhit

11:57, 17/09/2020

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë ka çelur të mërkurën, më datë 16 shtator, në hollin e Muzeut Kombëtar, ekspozitën retrospektive “Abetaret e gjuhës shqipe 1844-1942”.

Kjo ekspozitë retrospektive sjell për publikun rreth 100 abetare që ruhen si një trashëgimi e vyer, nga abetarja e Naum Veqilharxhit e vitit 1844, deri në botimet e vitit 1942, duke shërbyer edhe si një kujtesë e personaliteteve dhe e figura të shquara të kombit, si: Kostandin Kristoforidhi, Anastas Kullurioti, Thoma Pano, Koto Hoxhi, Jeronim de Rada, Sami Frashëri, Jani Vreto, Shefqet Daiu, Pashko Vasa, Parashqevi Qiriazi, Aleksandër Xhuvani etj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco