Ndërron jetë politikani, Prof. Dr. Sabit Brokaj

Ndërron jetë politikani, Prof. Dr. Sabit Brokaj

08:00, 13/09/2020

Ka ndërruar jetë sot në moshën 78-vjeçare, Prof. Sabit Brokaj, ish-ministër dhe ish-deputet i PS në Kuvendin e Shqipërisë. Ai vdiq nga një atak kardiak.

Sabit Brokaj ka lindur më 7 janar 1942. Ai ishte politikan, mjek dhe profesor.

Në vitin 1991, Brokaj shërbeu si Ministër i Shëndetësisë së Shqipërisë.

Brokaj lindi në 7 janar 1942, në Vlorë, Shqipëri gjatë okupimit italian të Shqipërisë.

Nga viti 1959 deri në 1964, Brokaj shërbeu si ndihmës mjek në një nëndetëse.

Pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Tiranës në 1969, Brokaj vazhdoi të shërbente si shef mjekësie i një brigade në Shijak nga 1969 deri në 1972.

Nga viti 1972 deri në 1984, Brokaj punoi si kardiolog në Spitalin Ushtarak në Tiranë.

Ai shkoi në Francë për të studiuar kardiologji në vitet 1979 dhe ekokardiologji në 1982.

Në 1984, Brokaj la ushtrinë për t'u bërë profesor në një shkollë mjekësore në Tiranë.

Ai u gradua në Zëvendës Dekan i shkollës në 1987 dhe Dekan në 1989.  Ai e mbajti këtë pozicion derisa u largua nga shkolla në 1991.

Karriera politike

Brokaj hyri në politikën shqiptare me nisjen e proceseve demokratike në Shqipëri.

Ai së pari shërbeu si Ministër i Shëndetësisë nga shkurti deri në dhjetor 1991.

U zgjodh deputet i Kuvendit Popullor në 1991, 1996 dhe 1997.

Në vitin 1992 ai u zgjodh në Kryesinë e Partisë Socialiste të Shqipërisë.

Më 25 korrik 1997, Brokaj u emërua Ministër i Mbrojtjes në një kohë

trazirash në Shqipëri.

Më pas, ai ka qenë përherë i angazhuar në politikë pavarësisht se nuk ishte më në poste.

Brokaj fliste rrjedhshëm anglisht, frëngjisht, rusisht dhe italisht. Ishte i martuar dhe kishte dy fëmijë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco