Viti 1862/ Kur mbreti Edward VII pozonte në Durrës, me fustanellën shqiptare FOTO

Viti 1862/ Kur mbreti Edward VII pozonte në Durrës, me fustanellën shqiptare FOTO

08:47, 01/08/2020

Princ Albert, i Wales-it, më vonë Mbreti Edward VII, u përfshi në një skandal seksi.

Babi i tij shkoi të bisedonte me të birin dhe megjithëse u pajtuan, duket që në rrugëtimin e tij mori një sëmundje që çoi në vdekjen e tij.

Mbretëresha e fajësoi, se ai u bë shkak për vdekjen e babait të tij.

Princi për tu qetësuar nga pikëllimi dhe zhurma në Angli ndërmori Turneun Mbreteror në Tokat e Shenjta, të cilin ia kishte sugjeruar i ati, pak para se të vdiste.

Mbretëresha Victoria urdhëroi që Princi të udhëtonte me enturazhin e tij, duke respektuar zinë e thellë për të atin.

Ai ishte i ndaluar të pranonte, ftesa sociale.

Gjatë rrugës së tij për Lindjen e Mesme, në shkurt 1862, mbreti i ardhshëm, ka ndaluar në Durrës ku ka bërë edhe foton e më poshtme.

Guidat shqiptare me 'fez & fustanellat e tyre tĂ« bardha’, Princi nĂ« ditarin e tij, i pĂ«rshkruan shumĂ« piktoreske./Sokol Neçaj

ImageImage

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco