Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur i filmave aksion

Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur i filmave aksion

18:00, 26/07/2020

Ashtu si Michael Ironside, i cili ishte gabuar shpesh për të, John Saxon i përkiste klubit tullac karizmatik që Hollywood i rezervonte për rolet mbështetëse.

Nga vitet 1950 e deri më sot, ai mori pjesë në pothuajse 200 tituj filmash dhe televizioni dhe në moshën 84 vjeçare ai ishte ende duke punuar.

Ai do të mbahet mend për Klasikun e Arteve Ushtarake ‘Operation Dragon’ si dhe pjesëmarrje në telenovela në vitet ’80 si Falcon Crest dhe Dinastia.

Djali i emigrantëve italian u pagëzua me ermin Carmine Orrico. Ai studioi me Stella Adler në studion e aktorëve dhe u zbulua shpejt nga Henry Ëillson, i portretizuar së fundmi nga Jim Parsons në serialin e Netflix ‘Hollywood ‘. Kur arriti në Kaliforni, ai e prezantoi veten si John Saxon raporton La Vanguardia.

Ai mori rolin e tij të parë të rëndësishëm në një film për të mitur ( Running Ëild , 1955), për t’u prezantuar më pas në Sombra en la noche (1956), një dramë ku luante notarin Esther Ëilliams. Ai kishte flokë të zinj atëherë dhe si të tjerët të përfaqësuar nga Ëillson – Rock Hudson, Troy Donahue, Tab Hunter …, ai u bë një adoleshent yll.

Në fillim të viteve 1960, ai e pa qartë dhe pranoi se ishte i gatshëm të mishëronte të gjitha llojet e vagabondëve, qofshin ata meksikanë, indianë ose Mongolë. Roli i tij më ikonik erdhi me “Operation Dragon”, një prodhim i madh i Ëarner që u filmua në Hong Kong dhe u nxor menjëherë pas vdekjes tragjike të Bruce Lee , në të cilën Saxon dha jetën për një luftëtar mashtrues.

Në katër dekadat e fundit të karrierës së tij të gjatë, përveç paraqitjeve të tij në televizione, ai ka marrë pjesë në sagën e Elm Street Nightmare, ku luajti një agjent të ligjit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco