I përjetshëm kujtimi për Lec Bushatin!

I përjetshëm kujtimi për Lec Bushatin!

10:15, 13/07/2020

97 vite më parë, me 10 Korrik 1923, lindi aktori i shquar Lec Bushati, "Kalorës i Urdhërit të Flamurit" dhe " Artist i Merituar".

Leci ka mbaruar Insitutin dy-vjeçar "Aleksandër Moisiu", më pas edhe Insitutin e Lartë të Arteve.

Gjatë gjithë jetës së tij artistike ka interpretuar 85 role në dramë dhe komedi. Leci gjithashtu ka marrë pjesë në 15 filma artistikë.

Leci ishte një njeri model duke gëzuar respektin e të gjithë komunitetit të artistëve dhe mbarë qytetarëve shkodranë, ndaj Shkodra e ka nderuar me titullin "Mirënjohja e qytetit".
I përjetshëm qoftë kujtimi për Lec Bushatin!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco