Funerali madhështor për major Topallajn në Vjenë, vrarë në atentatin ndaj mbretit

Funerali madhështor për major Topallajn në Vjenë, vrarë në atentatin ndaj mbretit

09:02, 31/03/2020
A+ Aa A-

Nga Aurenc Bebja, Francë

“Excelsior” ka botuar, të enjten e 26 shkurtit dhe 12 marsit 1931, dy shkrime në lidhje me personin e mbetur të vrarë në atentatin që iu bë asokohe mbretit Zog në Vjenë, të cilët, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :

Viktima e atentatit kundër mbretit Zog në Vjenë.

Image

Major (Llesh) Topallaj (foto)

E enjte, 26 shkurt 1931, fq. n°6

Ne kemi folur për sulmin në Vjenë kundër Mbretit Zog nga refugjatët shqiptarë. Ky është major Topallaj, marshalli i Oborrit Mbretëror, i cili u vra.”

Image

Ceremonia mortore e major Topallajt, ndihmësit të mbretit Zog

E enjte, 12 mars 1931, fq. n°6

“Viktimë në atentatin e Vjenës ndaj mbretit Zog të Shqipërisë, major Topallaj u vra nga agresorët e tij. Trupi i pajetë u dërgua në Tiranë, ku u mbajt një ceremoni mortore madhështore.”/Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco