VIDEO/ ‘Kundër rrymës’, libri që ju njeh me shkencëtaren Sabiha Kasimati

VIDEO/ ‘Kundër rrymës’, libri që ju njeh me shkencëtaren Sabiha Kasimati

21:42, 18/02/2020

‘Kundër rrymës’.

Libri që tregon historinë e Sabiha Kasimatit Libri ka ilustrime dhe i drejtohet fëmijëve dhe të rinjve.

Jeta e biologes tregohet përmes perspektivës së peshqve. Kasimati, si biologe, studioi intensivisht peshqit.

Artistja që dizenjoi librin është lituanezja Lina Itagaki. Ky libër, nismë e Fondacionit Konrad Adenauer.

Libri ka si qëllim të njohë lexuesit e rinj me diktaturën. Regjimi komunist në Shqipëri ka vrarë shumë intelektualë.

Sabiha Kasimati u pushkatua me 26 shkurt 1951 dhe bashkë me të u pushkatuan edhe 20 intelektualë të tjerë. Akuza , ‘vënia e bombës në ambasadën ruse’, ndërsa akuzat ishin të pa vërteta.

Ajo vdiq e pafajshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco