Vaçe Zela kthehet përgjithmonë në vendlindje: Shtatore këngëtares në qendër të Lushnjës

Vaçe Zela kthehet përgjithmonë në vendlindje: Shtatore këngëtares në qendër të Lushnjës

14:14, 20/01/2020

Këngëtarja e shquar Vaçe Zela është rikthyer përgjithmonë në vendlindjen e saj, në qendër të qytetit të Lushnjës. Qytetarët, të rinjtë, nxënësit e kanë mirëpritur vendosjen e një shtatoreje kushtuar këngëtares, që shfaqet në një nga momentet e saj më të bukura, kur këndonte me kitarë "Moj e bukur Arbëri".

Vendosja e shtatores së punuar nga skulptori Arben Bajo, u përshëndet nga zërat e motrave Libohova, Irmës dhe Erandës, nga Sidri Bejlerit, Orgesa Zaimi, Klint Çollaku, Dario Zela, Elida Gjermeni, Valbona Hekurani, Nikoleta Allkanjari, Gëzim Xhaxhai. Kjo përkon me festimet që po organizohen me rastin e 100-vjetorit të Kongresit të Lushnjës.

Në emër të familjarëve, ndër të cilët ishte i pranishëm edhe vëllai Hysni Zela, përshëndeti vajza e këngëtares,  Irma Rodiqi. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco