FOTO/ Tjetër humbje për artin shqiptar. Ndahet nga jeta ...

FOTO/ Tjetër humbje për artin shqiptar. Ndahet nga jeta ...

12:15, 17/01/2020

Pas lajmit të dhimbshëm të ndarjes së jeta të aktorit Xhevdet Ferri mbrëmjen e djeshme mësohet se ka ndërruar jetë edhe përkthyesi i shumë veprave të njohura të sjella mjeshtërisht në shqip..

Viktor Kalemi, figura e njohur për publikun shqiptar ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme. Ai ishte përkthyes i më shumë se 17 veprave të njohura për shqiptarët.

Ai ka përkthyer ‘Shtëpia e shpirtrave’ si dhe kryeveprën ‘Zonja Bovari’ të Gustav Floberit.

Vitet e fundit Kalemi i kaloi edhe si diplomat jashtë vendit.

Humbje e njëpasnjëshme kjo për artin shqiptar.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco