VEPRAT/ 10 pikturat më të famshme në botë

VEPRAT/ 10 pikturat më të famshme në botë

12:42, 02/12/2019

Çdo vit, arti me vlerë prej miliarda dollarësh kalon nëpër shtëpi ankandi ndërkombëtar, ndërsa muzetë kryesorë secili mbajnë dhjetëra mijëra madje qindra mijëra vepra arti në koleksionet e tyre. 

Ndërsa suksesi i disa veprave është subjektiv nga shteti në shtet ka disa të tilla që janë njohur në mbarë botën dhe kanë famë e vlera të padiskutueshme ndaj edhe vijnë të renditura në një rend nga 1-shi te 10-ta për të na bërë të mësojmë se kush janë pikturat më të kërkuara:

1. 'Mona Lisa'-Leonardo da VinciImage

2. 'Darka e Fundit'-Leonardo da VinciImage

3. 'Nata e Shndritshme'-Vincent van GoghImage

4. 'Ulërima'-Edvard MunchImage

5. 'Guernica'-Pablo PicassoImage

6. 'Puthja'-Gustav KlimtImage

7. 'Vajza me Vath Margaritari'-Johannes VermeerImage

8. 'Lindja e Venusit'-Sandro BotticelliImage

9. 'Vajzat'-Diego VelazquezImage

10. 'Krijimi i Adamit'-Michelangelo BuonarrotiImageMarrë nga: www.cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco