Të gjitha dekoratat që janë dhënë për kombin shqiptar, që nga koha e Sulltanit

Të gjitha dekoratat që janë dhënë për kombin shqiptar, që nga koha e Sulltanit

14:14, 07/11/2019
A+ Aa A-

Në Muzeun Historik Kombëtar është hapur ekspozita “Dekorata dhe medalje”, të cilat u janë akorduar personaliteteve shqiptarë dhe të huaj për merita të jashtëzakonshme për lartimin e kombit shqiptar dhe të Shqipërisë.

Një pjesë e dekoratave që do të ekspozohen, ruhen në fondet e Muzeut Historik Kombëtar dhe shfaqen për herë të parë e një pjesë, nga fondi i Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave.

Disa prej këtyre dekoratave janë vërtet të bukura si nga pikëpamja stilistike por edhe prej vlerave që mbartin të një rëndësie të veçantë dhe është një shans i mirë që këto pasuri të mos jenë më të fshehura por të jenë të aksesueshme nëpërmjet këtyre aktiviteteve, thanë drejtuesit e Muzeut dhe të Arkivave.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco