2 vjet prej ndarjes nga jeta të akademikut Farudin Hoxha

2 vjet prej ndarjes nga jeta të akademikut Farudin Hoxha

10:09, 12/09/2019

Farudin Hoxha (1936-2017) Akademik, ish ministri i ndërtimit, projektuesi i shumë veprave hidroenergjetike në Shqipëri.

Inxhinier hidroteknik, profesor, akademik. Lindi në Gjirokastër. Kreu Politeknikumin e Tiranës dhe ndoqi studimet e larta për ndërtime hidroenergjetike në Budapest e Sofje; u diplomua më 1961 në Universitetn e Tiranës.

Kujtimi i tij është bërë nga Akademia e Shkencave përmes një postimi në rrjetin social Facebook:

Sot në dyvjetorin e ndarjes nga jeta kujtojmë "akademikun e dritës" Farudin Hoxha!

I përjetshëm kujtimi dhe vepra e Tij e madhe!”

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco