‘Kërcenin për një grusht para’, fotografja ekspozon foto të grave vitë më parë

‘Kërcenin për një grusht para’, fotografja ekspozon foto të grave vitë më parë

08:55, 09/09/2019

Një ekspozitë në festivalin Rencontres d'Arles, Francë, paraqet punë nga tre fotografe femra të cilat secila sjellin imazhe të rralla të grave ndër vite.

Fotografja amerikane Susan Meiselas filloi së pari të fotografojë prostituta në viti 1972. Duke udhëtuar rreth Anglisë, ajo do të vizitonte panairet e vendit në pjesët rurale në verilindjen e SHBA; shumë kishin një tendë për shoë, ku gratë vallëzuan në akte striptizmi. 

Meiselas ishte magjepsur. Gjatë tre verërave, ajo përhumbi në këtë panair kudo që ai shkonte duke fotografuar prapaskenat . Ajo gjithashtu regjistroi qindra orë intervista. 

Në mënyrë që të përzihej në turmë dhe të merrte fotot që i duheshin, ndonjëherë vishej edhe si burrë.

Libri që Meiselas publikoi përfundimisht, Carnival Strippers (1976), është bërë një klasik.

E pakrahasueshme, por simpatike, si humane, ashtu edhe abuzive, e trishtuar, ajo i tregoi shumë në atë kohë një bote që preferonte ta injoronte: një botë në të cilën gratë kërcejnë lakuriq për grusht dollarë, në tenda, sharje dhe çadra tallajesh të ngritura në qytete me kuaj. 

Megjithatë, ndoshta gjëja më e jashtëzakonshme në lidhje me punën është se Meiselas i jep tregimit një kthesë të ndërlikuar. Ne mund të presim një histori të kthjellët një përrallë e grave të shfrytëzuara, të objektizuara në një industri shfrytëzuese, objektive. F.H/ SYRI.NET

ImageSusan Meiselas

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco