Kompozitorja e njohur britanike frymëzohet nga romani i shkrimtarit Gazmend Kapllani Kompozitorja: Cheryl Frances-Hoad. Fotografia: Mat Smith

Kompozitorja e njohur britanike frymëzohet nga romani i shkrimtarit Gazmend Kapllani

11:45, 29/08/2019

"Kam kënaqësinë e jashtëzakonshme të ndaj me lexuesit e mi, lajmin se kompozitorja e famshme britanike Cheryl Frances-Hoad ka kompozuar një pjesë të re të titulluar "Tales of the Invisible", të cilën do ta ekzekutojë me kuintetin e saj të Klarinetave, bazuar në prologun e romanit tim të parë “Ditar i shkurtër kufijsh" (A Short Border Handbook) në anglisht.

Romani im është përshtatur për skenë teatri në Danimarkë, Greqi dhe Kili, por kjo është hera e parë që shërben si pikë referimi dhe frymëzimi për një kompozitore të famës botërore. Mirënjohje." Këto radhë ka hedhur në Fb, i mirënjohuri Gazmend Kapllani, shkrimtari, gazetari dhe studiuesi shqiptar që jeton në Boston.

Tales of the Invisible" i Cheryl Frances-Hoad u luajtën me ndjeshmëri të lartë, ndërsa kompozitori i njohur Dvorak ishte introspektiv dhe Walton u gjykua bukur.

Titujt specifikë janë një veçori e muzikës së Cheryl Frances-Hoad, si "The madness industry", "How to win an election" apo "My day in Hell".

Kuinteti i saj i ri i klarinetit, që ajo e solli në festivalin Presteigne ku është kompozitore këtë vit , ishte "Tales of the Invisible".

Jo aq i qartë çuditërisht - dhe i frymëzuar nga nga "kufijtë e padukshëm psikologjikë" të përmendur nga Gazmend Kapllani në prologun e romanit të tij "Ditar i Shkurtër kufijsh" - titulli i kompozitores Frances-Hoad sinjalizon një pjesë që eksploron territorin midis dy kufijve.

Ndjesia e klarinetës si një e huaj, një instrument frymor i vendosur midis kordave, jo si uzurpator, jep një prani potencialisht kërcënuese. 

Rozenn Le Trionnaire dhe ‘Quartet Albion’ e luajtën atë me shumë ndjeshmëri.

Kjo premierë u inkuadrua nga kuartetet e vargjeve nga Dvorak dhe Walton. Albion solli një cilësi të butë intime dhe introspektive në kuartetet e tyre zakonisht të trajtuara më me forcë. F.H/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco