Gëzuar ditëlindjen, Gëte!

Gëzuar ditëlindjen, Gëte!

13:16, 28/08/2019

270 vjet më parë, në gusht 1749, Johan Volfgang Gëte lindi në Frankfurt am Main. Ai është një nga shkrimtarët më të rëndësishëm gjermanë.

Romanet, poemat dhe dramat e tij në prozë dhe vargje bëjnë pjesë ndër veprat më të rëndësishme të letërsisë botërore.

Si shkencëtar, ai solli në dritë zbulime mahnitëse në fizikë, botanikë, anatomi dhe mineralogji. Me talentin e tij të gjithanshëm, ai konsiderohet si polimati i fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco