EMRAT/ Ilir Demalia nxjerr zbuluar shefat dhe operativët e Sigurimit nga 1984 deri në 1991

EMRAT/ Ilir Demalia nxjerr zbuluar shefat dhe operativët e Sigurimit nga 1984 deri në 1991

18:29, 27/08/2019

Aktivisti shqiptar, që jeton dhe punon në SHBA, Ilir Demalia ka publikuar në profilin e tij në Facebook, emrat e shefave dhe bashkëpunëtorëve të ish-Sigurimit të Shtetit, që e spiunonin nga vitit 1984 deri në vitin 1991.

Sipas tij, emrat e shefave dhe operativëve të sigurimit është marrë nga dosje e tij.

Ai shton se edhe pse ishte larguar nga Shqipëria në vitin 1990, Demalia thekson se aktiviteti i tij vazhdonte të monitorohej nga burime nga emigracioni.

Postimi i plotë i Ilir Demalisë:

“Bashkëpuntorë dhe operativët në dosjen 2A prej tetorit vitit 1984 – maj 1991

Shefat dhe operativët e Sigurimit që janë marrë me dosjen time, bashkëpuntorët dhe ata që kanë bërë raporte në Sigurim në Dosjen 2B-2A që nga Tetori i vitit 1984 deri në prill 1991, megjithëse isha i larguar nga Shqipëria në Korrik 1990, dosja vazhdonte e mbushej per aktivitetin tim jashte shtetit nga burimet e emigracionit.

Punëtorët operativ dhe shefat.

Zv/min Zylyftar Ramizi

Drejtori Degës se Brendeshme Tiranë Zef Loka

Zv/ Drejtori Degës së Brendëshme Tiranë Pelivan Luçi

Zev/drejtor i Drejtorisë se Parë Ferdi Haxhiu

Shef i Seksionit Krimeve Politike Kol Hasa

Kryetar i degës dytë Mihallaq Sovjani

Operativi Lagjes Hamit Dhima

Operativ Bashkim Nebiu, Ajaz Isufi, Kujtim Hysaj, Zyber Çaco, Bashkim Nebiu, Hysen Minxhozi, Pajtim Sula, Seit Beqiri, Jashar Suda, Eduard Bala, Nazi Dumi, Ilir Vezioti.

Bashkëpuntorë të Sigurimit

Vigjilenca?
Dekori, reparti marangozeve në Kinostudio
Fani, regjizor në Kinostudio dhe nismetar I krijimit të PD-se në Kinostudio në dhjetor 1990  Modelisti …. KinostudioAparati… operator në Kinostudio
Luani?

Panairi, Rrahman Beqiri

Skifteri, Bajram Kulheku

Çika?

 Bazat që përdorte Sigurimi për takimet me bashkepuntorët në dosje

Gjimnazi
Keshtjella

Raporte derguar Degës Punëve të Brendeshme për aktivitetin armiqsor dhe plan arratisje

1 Violeta Koçi. Shefe Kuadrit në Kinostudio

2.Vasil Thanasi. Kryeinxhinjer dhe Kryetar I .Org Baze të Partisë në Kinostudio

Josif Kromilla Zv/ Drejtor I Degës Prodhimit APPSh
Nikollaq Taja, Shef I Prapavijës APPSh

Ilir Muçollari (shofer I Parkut Delegacioneve)

Kujtim Mullaraj”.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco