Deputetët në vitin 1937, para se në Shqipëri të binte kolera

Deputetët në vitin 1937, para se në Shqipëri të binte kolera

18:45, 16/08/2019

Nga Kastriot Dervishi

Kjo pamje e hijshme u takon deputetëve shqiptarë të vitit 1937, legjislaturës së dalë nga zgjedhjet e këtij vit. Ende në Shqipëri nuk kish ardhur kolera fashiste këmishëve të zeza dhe ajo komuniste pa standard fare.

Fotografia është përpara selisë së dytë të parlamentin shqiptar, që sot shërben për teatër kukullash për fëmijë. Ngjitas në trupat e tyre janë emrat e deputetëve që kam mundur të identifikoj. Veshja dhe paraqitja e këtyre burrave flet më shumë se çdo gjë.

Edhe procesverbalet e diskutimeve tregojnë të njëjtën gjë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz17/08/2019 00:42

Edhe pse eshte nje vit i larget 1937, asnje nga deputetet nuk ka veshur poturet si Edver Taqi Mutacaku!

Shto koment

Denonco