Shqiptarët pinin 18 mln usd duhan në vitin 1986, Ramizi vendosi t'ua hiqte

Shqiptarët pinin 18 mln usd duhan në vitin 1986, Ramizi vendosi t'ua hiqte

22:26, 15/08/2019

Sot ka studime ku flitet se niveli i duhan pirjes në Shqipëri është në nivele të larta, dhe se në krye të listës ato që e konsumojnë më tepër janë gratë dhe vajzat.

Megjithatë, panorama ka qenë e njëjtë edhe me Shqipërinë e viteve 1986. Në një dokument, të publikuar nga studiuesi Kastriot Dervishi sillet një bisedë e Ramiz Alisë me sekretariatin ku evidentohet se e gjithë Shqipëria, brenda një viti, pinte 18 milion dollarë. Për këtë arsye ata vendosën që ta eksportonin këtë sasi jashtë vendit.

Pjesë nga biseda

Hekuran Isai: E gjithë Shqipëria, brenda një viti, pi 18 milion dollarë.

Manush Myftiu: Po sikur ta eksportosh atë sasi që pimë?

Ramiz Alia: Po çfarë të pimë në vend të tij?

Adil Çarçani: Ta heqim atë dhe të japim për të pirë si ai duhani kasbek i rusëve.

Ramiz Alia: Është i mirë ai lloj duhani, është nga ai që pinin ushtarët.

Adil Çarçani: Për atë them unë.

Image

 

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco