Kapet peshkaqeni i rrallë në ujrat shqiptare

Kapet peshkaqeni i rrallë në ujrat shqiptare

17:22, 22/07/2019

Një specie e rrallë për ujrat shqiptare është kapur sot nga peshkatarët në Gjirin e Vlorës.

Një peshkaqen fokë, i gjatë 1.2 metra,me peshë 15 kg, ka rënë në rrjetat e peshkatarëce

Peshkaqeni fokë është kapur në veri të ishullit të Sazanit në një distancë rreth 300 metra nga bregu i detit.

Një peshkaqen i tillë sipas specialistëve rritet në ujëra të thella dhe cilësohet si peshkaqen oqeani.

E veçanta e këtij peshkaqeni është se vezët i mban në bark deri në lindje.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco