'Le Monde' u sugjeron lexuesve: Ismail Kadare, ndër 100 shkrimtarët më të mirë

'Le Monde' u sugjeron lexuesve: Ismail Kadare, ndër 100 shkrimtarët më të mirë

07:11, 11/07/2019
A+ Aa A-

Gazeta franceze “Le Monde” ka pĂ«rzgjdhur nĂ« listĂ«n e 100 shkrimtarĂ«ve mĂ« tĂ« mirĂ«, edhe Ismail KadarenĂ« mĂ« romanin “Gjenerali i UshtrisĂ« sĂ« Vdekur”

Ky suplement vjen në formën e sugjerimit për lexuesin, të një plejade elitare të autorëve të evidentuar nga kritiket e gazetës që prej vitit 1946.

Shkrimtari i mirĂ«njohur shqiptar Ismail Kadare dhe vepra e tij “Gjenerali i UshtrisĂ« sĂ« Vdekur” Ă«shtĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« listĂ«n e 100 romaneve mĂ« tĂ« mirĂ« qĂ« kritikĂ«t e gazetĂ«s “Le Monde” kanĂ« evidentuar qĂ« prej krijimit tĂ« saj nĂ« 1946, percjell Oranews.

Kadare renditet mes shkrimtarëve të mëdhenj të këtij shekulli, si Kazanzaqis, Pasternak, Kundera, Solzhenicin, Aragon, Jursenar, Graham Green, Salman Rushdi etj.

Kjo plejadĂ« elitare vjen si njĂ« sugjerim pĂ«r lexuesin, nĂ«pĂ«rmjet njĂ« suplementi tĂ« veçantĂ« letrar, qĂ« kĂ«shillon mes tyre edhe romanin “Gjenerali i ushtrisĂ« sĂ« vdekur” tĂ« prezantuar me kritikĂ«n qĂ« Alen Boske i ka bĂ«rĂ« nĂ« ‘Le Monde’ nĂ« vitin 1970.

“Ajo qĂ« godet menjĂ«herĂ« Ă«shtĂ« ironia fine e autorit, gjenerali i tij italian nuk Ă«shtĂ« njĂ« karikaturĂ«.

Ai ka virtytet e tij, njĂ« nga tĂ« cilat Ă«shtĂ« besimi gjysmak nĂ« misionin e vet, dhe tĂ« meta si pĂ«rshembull indiferenca ndaj gjithçkaje” shkruan Boske pĂ«r romanin e KadaresĂ«.

PĂ«r kritikĂ«t e “Le Monde”, kjo pĂ«rzgjedhje e vetĂ«m disa shkrimtarĂ«ve mes emrave tĂ« mĂ«dhenj, nuk ka qenĂ« njĂ« punĂ« e lehtĂ«. NĂ« suplement sqarohet se lista e autorĂ«ve ka qenĂ« frut i diskutimeve dhe debateve tĂ« forta.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco